2 luty 2020 roku 

Święto Ofiarowania Pańskiego 

2 lutego Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Zgodnie z prawem żydowskim, Jezus jako pierworodny syn był ofiarowany Bogu w świątyni jerozolimskiej. Wtedy też starzec Symeon wypowiedział proroctwo nazywając Jezusa „światłem na oświecenie pogan i chwałą Izraela”. Dlatego też święto to jest bogate w symbolikę światła. W Jerozolimie, gdzie Ofiarowanie Pańskie obchodzone było już w IV w., zazwyczaj nocą odbywały się uroczyste procesje ze świecami. 

W Kościele zachodnim święto zostało wprowadzone w VII w. W Rzymie 2 lutego odbywała się najstarsza maryjna procesja. Jej uczestnicy nieśli zapalone świece. Prawdopodobnie ta procesja, prowadząca do bazyliki Matki Bożej Większej – nadała świętu Pańskiemu charakter maryjny. 

Od X w. w ten dzień odbywa się obrzęd poświęcenia świec, który dodatkowo podkreśla i ubogaca symbolikę światła. Nawiązuje ona bezpośrednio do wielkanocnego paschału, wyrażającego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Ofiarowanie Jezusa oznacza początek nowego przymierza i nowego kapłaństwa, w którym Syn Boży sam jest Świątynią, Kapłanem i Ofiarą. 

Ciekawostki:

  1. W Polsce święto ma charakter zdecydowanie maryjny, jest określane zazwyczaj jako Święto Matki Bożej Gromnicznej. Tak jak Maryja wniosła Jezusa do świątyni jerozolimskiej, tak też przynosi światło wierzącym. W kościele dokonuje się poświecenia gromnic. Zapalone gromnice daje się do rąk konającym.
  2. Jako znak zawierzenia Maryi w czasie klęsk, szczególnie podczas burzy, w domach i gospodarstwach zapala się gromnice, która ma chronić od „złego”
  3. Gromnicą może być również świeca chrzcielna, kiedy to w życie nowoochrzczonej osoby wkracza światło wiary, która prowadzi przez życie.
  4. Z maryjnym świętem , szczególnie na wsi- łączyły się przysłowia wyrażające radość na nadchodzącą wiosnę, jak np. „Gromnica – zimy połowica”, „Na Gromniczną mróz – chowaj chłopie sanie, szykuj wóz, czy „Na Gromniczną ciecze – to się zima wlecze”. W tym dniu pochmurne niebo miało zwiastować dobry, obfity rok, zaś słoneczne – przeszkody i trudności.

 

 

Komentarze są wyłączone.