16 maja 2019 roku

Święto Świętego Andrzeja Boboli

Andrzej Bobola urodził się w 1591 roku w Strachocinie niedaleko Sanoka. W wieku 20 lat wstąpił do zakonu Jezuitów, a Jego przełożeni opisywali go jako choleryka skłonnego do zapalczywości, uporu i wybuchów niecierpliwości. Po kilku latach w zapiskach dotyczących Andrzeja Boboli możemy przeczytać, że stał się sangwinikiem. Czy jednak Jego temperament uległ zmianie? Nie, o. Jan Popłatek napisał,że zakonnik tylko okazał „niezmordowaną energię i pewnego rodzaju zaciętość, z jaką walczył i łamał się sam ze sobą, by wykorzenić swe wady i wzmocnić w sobie cnoty”.

Przez 46 lat przeżytych w zakonie pracował w wielu miejscowościach, jako nauczyciel, spowiednik, kaznodzieja i rektor kościoła. Poniósł męczeńską śmierć. Okrutnie pobity, stracił zęby,obcięto mu uszy, palce i wargi, wydłubano oko, przypalano ogniem, zdarto paznokcie i skórę tworząc na jego ciele kształt ornatu.  Kiedy zaczął wzywać Jezusa wraz z Maryją przebito mu kark i obcięto język, wszystko to aby ostatecznie dowódca dobił Go szablą.

Męczeńska śmierć jezuity wywołała ogromne wrażenie na ludności, a przełożeni opisali ją w liście do generała zakonu, jednak wojny kozackie, wymordowanie wielu jezuitów i inne wydarzenia w kraju nie sprzyjały procesowi beatyfikacyjnemu. W 1702 roku Andrzej Bobola przypomniał o sobie rektorowi pańskiego kościoła. Ludzie, którzy odnaleźli i otwarli trumnę ujrzeli w niej nienaruszone ciało. Kult zaczął co raz bardziej się rozwijać, a ciało przeniesiono do Płocka i rozpoczęto proces beatyfikacyjny. W 1819 roku Andrzej Bobola ukazał się ponownie tym razem dominikaninowi z Wilna. W 1853 został wyniesiony na ołtarze.

W 1920 roku, gdy wojska sowieckie zbliżyły się do Warszawy, polscy biskupi zwrócili się z prośbą do papieża Benedykta XV prosząc o kanonizację Andrzeja Boboli i ustanowienie Go patronem Polski.

W oblężonej stolicy modlono się prosząc o ratunek dla ojczyzny. W ostatnim dniu nowenny, 15 sierpnia miał miejsce „Cud nad Wisła”, który przypisuje się wstawiennictwu Maryi i o. Boboli. W Strachocinie kult św. Andrzeja trwa nieprzerwanie od wieków, wzniesiono tam sanktuarium o. Andrzeja Boboli.

Komentarze są wyłączone.