21 stycznia 2020 roku

Wspomnienie Świętej Agnieszki

 

Św. Agnieszka w wieku zaledwie 12 lat miała ponieść śmierć męczeńską na stadionie Domicjana około 305 roku. Na miejscu „świadectwa krwi” dziś znajduje się Piazza Navona – jedno z najpiękniejszych i najbardziej uczęszczanych miejsc Rzymu. Tuż obok, nad grobem męczennicy, wzniesiona została bazylika pod jej wezwaniem, w której zgodnie ze zwyczajem 21 stycznia poświęca się dwa białe baranki. 

Według przekazów Agnieszka złożyła śluby czystości, a o jej rękę starało się wielu…Ona jednak odrzuciła wszystkich mówiąc, że wybrała już Małżonka, którego nie potrafią ujrzeć oczy śmiertelnika. Zalotnicy próbowali złamać jej upór oskarżając ją o bycie chrześcijanką. Doprowadzona przed sędziego nie uległa łagodnym namowom, ani groźbom, nie przeraziła się nawet wznieconego ognia, ani narzędzi tortur, którym miała być poddana. 

Została odesłana do domu publicznego, gdzie budziła tak ogromny szacunek, że nikt nawet nie śmiał się do niej zbliżyć. W konsekwencji doprowadziło to do wrzucenia jej do ognia, lecz ta wyszła z niego nietknięta. Ostatecznie została skazana na ścięcie… Św. Ambroży tak wspominał to wydarzenie- „Udała się na miejsce kaźni szczęśliwsza niż inne, które szły na swój ślub”. Poszła na spotkanie Nieśmiertelnego małżonka, którego pokochała bardziej niż własne życie. 
Św. Agnieszka jest patronem dzieci, panien i ogrodników. Jej atrybutami są gałązka palmowa, kość słoniowa, lampka oliwna, lilia, miecz, zwój, dwie korony (dziewictwa i męczeństwa), a także baranek. 

Komentarze są wyłączone.