21 maja 2019 roku

Wspomnienie Świętego Krzysztofa Magallanes I Towarzyszy

Krzysztof urodził się w 1869 roku w Meksyku. Jego rodzice -Rafael i Klara byli rolnikami.  W wieku 19 lat, wstąpił do seminarium, w 1899 przyjął święcenia kapłańskie, a następnie został proboszczem parafii w Totatiche. Podjął inicjatywę budowy szkoły, drukarni prasy, a także centrów katechizacji dla dzieci i dorosłych, a ponadto zorganizował budowę elektrowni. Słynął z nabożeństw do Matki Najświętszej. Podczas, gdy antychrześcijański rząd Meksyku nakazał likwidację wszystkich seminariów, Magellanes otwierał własne seminaria, jednak zostały one wykrywane i zamykane, przez władze. Widząc, że ta metoda stała się nieskuteczna postanowił zorganizować prywatne zajęcia dla kandydatów do kapłaństwa. 

Został aresztowany 21 maja 1927 roku, podczas podróży do jednego z gospodarstw, gdzie miał odprawić Eucharystię. Oskarżony o sprzyjanie siłą rewolucyjnym, rozdał swój ostatni majątek wykonawcom wydanego na niego wyroku, udzielił im rozgrzeszenia, a następnie został zastrzelony 25 maja 1927 roku.

Początek XX wieku to okres prześladowania kościoła w Meksyku. Kapłani decydujący się na pracę na tych terenach świadomi byli nieuchronnej śmierci, jednak pomimo to nie brakowało misjonarzy. Dzisiaj wspominamy 25 kapłanów i osób świeckich, którzy zginęli w latach XX na  ziemiach Meksyku.

Osób, które zaciekawiła ta historia informujemy, że w 2012 roku na ekranach kin pojawił się film pod tytułem „Cristiada”, który opowiada o chrześcijaninach, księżach i misjonarzach, którzy żyli w tamtych czasach w Meksyku.

Komentarze są wyłączone.