13 grudnia 2020 roku

III Niedziela Adwentu- „Gaudete” i…

III Niedziela Adwentu- „Gaudete”- czasami nazwywana jest również „Niedzielą różową”. Nazwa „Gaudete” pochodzi od słów, które możemy usłyszeć na wejście:„Gaudete in Domino semper”, czyli „Radujcie się zawsze w Panu”. Liturgię słowa w tym dniu przepełnia radość z zapowiadanego przyjścia Chrystusa i z niesionego przez Niego daru zbawienia. 

Msze Święte w okresie Adwentu zazwyczaj sprawowane są w fioletowym ornacie, jego kolor powstał w wyniku zmieszania błękitu i czerwieni, które odzwierciedlają to co duchowe i co cielesne, a zatem fiolet symbolizuję walkę pomiędzy duchem a ciałem, a także dokonane przez Jezusa zjednoczenie tego co boskie i tego co ludzkie. 

W dzisiejszym dniu jednak Msza Święta sprawowana jest w ornacie koloru różowego,  barwa ta ukazuje kulminacyjny punkt Adwentu, a także bliską radości z powodu przyjścia Jezusa Chrystusa na świat. 

Dzisiaj przypada również 39 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Biskupi zachęcają do pozytywnej odpowiedzi na apel Instytutu Pamięci Narodowej i uczczenia ofiar stanu wojennego, powtarzając gest św. Jana Pawła II i prezydenta USA Ronalda Reagana poprzez zapalenie o 19.30 świecy w oknie mieszkania.

 

Komentarze są wyłączone.