17 listopada 2019 roku

III Światowy Dzień Ubogich

Obchody Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezjach mają na celu pomoc osobom w kryzysie bezdomności, a także uwrażliwienie i zachętę do codziennego niesienia pomocy ubogim.

Bycie ubogim nie zawsze oznacza brak dóbr materialnych,może także dotyczyć to osób, które po mimo tego, że posiadają”wszystko” mogą czuć niedosyt, niedostatek… Niektórzy mogą powiedzieć; Jak to? Przecież oni mają wszystko, dom, dobrą pracę, pieniądze, rodzinę, mnóstwo znajomych. Tylko co z tego wszystkiego jeśli nie umiemy tym dzielić, kiedy inni cierpią na niedostatek,a my marnujemy tony żywności, wyrzucamy rzeczy, które moglibyśmy oddać komuś kto ich potrzebuje, komu mogły by sprawić ogromną przyjemność. Dlaczego tak wielu ludzi zamyka się na drugiego człowieka, dlaczego tak trudno jest nam zaufać komuś innemu, obdarzyć go uśmiechem, życzliwością, miłością, szacunkiem…… Zamykamy się w sobie, nie widzimy tego, czego nie chcemy widzieć, nie dostrzegamy całego zła, które wciąż dzieje się na świecie, a przecież… Nadal trwają wojny,gdzie giną ludzie, są miejsca gdzie brakuje pożywienia, a także wody, z tego powodu wciąż umiera wiele osób.

Święta Matka Teresa z Kalkuty powiedziała:”Jest głód zwykłego chleba, ale i głód miłości, dobroci i troskliwości; ludzie zaś tak bardzo cierpią z powodu wielkiego ubóstwa.”

Papież Franciszek zaś w orędziu na III Światowy Dzień Ubogich napisał: „Biedni nie są numerami, dzięki którym możemy pochwalić się działaniami i projektami.  Biedni to osoby, którym należy wyjść na spotkanie. To samotni młodzi i starsi ludzie, których trzeba zaprosić do domu, aby podzielić się posiłkiem. To kobiety, mężczyźni i dzieci, którzy czekają na przyjacielskie słowo. Biedni zbawiają nas, ponieważ pozwalają nam spotkać oblicze Chrystusa.”

Komentarze są wyłączone.