19 marca 2019 roku

Uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Marii Panny 

Józef pochodził z rodu króla Dawida, mimo to nie posiadał żadnego majątku, zarabiał pracując jako cieśla w stolarstwie. Zaręczony z Marią stanął przed tajemnicą poczęcia przez nią dziecka. Pomimo tego, że Maria poczęła Jezusa dziewiczo, prawo żydowskie określało, że Jego ojcem jest Józef.  Według Ewangelii św. Mateusza i Łukasza, Józef od anioła poznał tajemnicę niepokalanego poczęcia.  Po narodzinach Jezusa,  Maryja i Józef wraz z dzieciątkiem w obliczu prześladowań uciekli do Egiptu, skąd po śmierci Heroda udali się do Nazaretu. Ostatni raz na kartach Pisma Świętego Józef pojawia się podczas pielgrzymki do Jerozolimy z wówczas dwunastoletnim Jezusem. Podczas wystąpień Jezusa w roli nauczyciela nie ma o Józefie już żadnej wzmianki, najprawdopodobniej już nie żył. W ostatnich chwilach Józefa byli przy nim Jezus i Maryja, Oni też urządzili Mu pogrzeb. Miał najpiękniejszą śmierć i pochówek  jaki można sobie wyobrazić. Najprawdopodobniej dlatego nazywa się Go patronem dobrej śmierci. 

W kościele katolickim Józefa stawia się na czele wszystkich świętych. Był niezwykle dobrym człowiekiem, ojcem i mężem.  W ikonografii Józef przedstawiany jest jako starzec z dzieciątkiem na ręku i lilią. W rzeczywistości jednak był młodzieńcem w pełni sił. 

„Święty Józef jest dla nas przede wszystkim wzorem wiary. Tak jak Abraham, żył zawsze zdając się bez zastrzeżeń na Bożą Opatrzność; dlatego stanowi on dla nas umacniający przykład, zwłaszcza wtedy, gdy Bóg chce, abyśmy zawierzyli Mu „na słowo”, a więc nie mając jasności co do Jego zamysłu.”

Św. Jan Paweł II

Komentarze są wyłączone.