9 kwietnia 2020 roku 

Wielki Czwartek

Tegoroczne obchody Triduum Paschalnego są wyjątkowe, zachęcają do pogłębienia wiary oraz odnalezienia Boga w codzienności. Nadeszła chwila, kiedy możemy pokazać, że Kościół to nie tylko budynek, ale przede wszystkim „My”. Ludzie,którzy wspierają się, a także potrafią się łączyć i wspólnie modlić pomimo zamkniętych świątyń.  Być może tęsknota za uczestnictwem we Mszy Świętej zrodzi w ludziach większą miłość…

„Bo wszystko w życiu dzieje się po coś, w życiu nie ma czegoś takiego jak przypadek. Kiedyś to zrozumiesz…”

Celebrowana w Wielki Czwartek msza wieczerzy Pańskiej rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego. Jest to dzień dziękczynienia za dar ustanowienia sakramentów kapłaństwa i Eucharystii.

Nikomu teraz nie jest łatwo, jeszcze niedawno, gdyby ktoś powiedział, że w święta kościoły będą świeciły pustkami, najprawdopodobniej nikt by w to nie uwierzył. Obraz pustych świątyń przykuwa uwagę, ale zadaje także ból. Popatrzmy na ten czas i te wydarzenia, które teraz mają miejsce, których teraz doświadczamy. 

Pewien ksiądz pracujący we Włoszech na jednym z portali internetowych zamieścił takie słowa:

„Takiego Wielkiego Postu- jeszcze nie było i nie myślałem, że może się zdarzyć sytuacja, w której przyjdzie mi odprawiać Msze tylko z księżmi w zamkniętej kaplicy, a nie w kościele. Jest to zastanawiająca świadomość tej samotności, która samotnością nie jest. Pan jest obecny w sercach. Ale teraz następuje czas pustyni.”

Czy ty teraz doświadczasz tej pustyni? Należy pamiętać o tym, że ziemskie studnie wysychają, w czasie powodzi są zabrudzone, czasami mają mętną skażoną wodę- inne zaś ulegają zawaleniu, bo one są tylko do jakiegoś czasu. Zatem odejdźmy od tych ludzkich studni i przejdźmy przez Pismo Święte i tam usłyszmy słowa

„Strumienie wody żywej popłyną z Mego wnętrza”

W tym szczególnym dniu, upamiętniającym moment ustanowienia Eucharystii oraz Kapłaństwa dziękujemy wszystkim kapłanom za ich obecność,posługę, za to, że są z nami i dla nas. Pragniemy również życzyć im w tym szczególnym czasie; Mocy Ducha Świętego, wielu łask Bożych,opieki NMP, wytrwania na drodze, którą wybrali, entuzjazmu oraz siły potrzebnej do głoszenia Radosnej Nowiny. 

Komentarze są wyłączone.