27 maja 2019 roku

Wspomnienie Świętego Augustyna Z Canterbury 

Augustyn żył w VI wieku i jest nazywany apostołem Anglii. Będąc w benedyktyńskim klasztorze w Rzymie został wysłany przez Grzegorza Wielkiego wraz z 40 innymi mnichami do Brytanii.  Za zezwoleniem papieża – Augustyn otrzymał sakrę biskupią. Prawdopodobnie jeszcze w drodze do Anglii, Król Kentu, św. Etelbert, wraz z małżonką Bertą przyjęli życzliwie podróżnych w Wielkanoc. Dzięki pomocy władcy w Canterbury powstało biskupstwo i opactwo benedyktyńskie pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Wraz z królem i Jego dworem chrzest przyjęło 10 000 Sasów.

Praca ewangelizacyjna postępowała bardzo szybko, z tego powodu papież zdecydował się na wysłanie nowej grupy zakonników. Augustyn ufundował pierwszą w Anglii katedrę w Canterbury, która obecnie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Augustyn zmarł 26 maja 604 roku, a Jego ciało złożono obok św. Etelberta w opactwie benedyktyńskim w Canterbury. Jego relikwie zostały przeniesione do rozbudowanej świątyni opactwa w 1091 roku. Wtedy też miały miejsce liczne cuda.

Komentarze są wyłączone.