22 maja 2019 roku

Wspomnienie Świętej Rity Z Cascii

Rita urodziła się prawdopodobnie 1381 roku i była jedynym dzieckiem Antoniego i Amaty Lotti. Jako mała dziewczynka nie sprawiała kłopotów, była radosna, pracowita i pogodna. Od najmłodszych lat wierzyła, że prawdziwym pięknem, jest piękno duszy miłującej Chrystusa. Wraz z wiekiem pogłębiała się jej wiara i miłość do Jezusa. Pragnęła wstąpić do zakonu, jednak mając 12 lat została wydana za mąż za Paula  Manciniego.  Rita urodziła mu dwóch synów; Jakuba i Pawła.  Przez cały czas trwania ich małżeństwa, kobieta znosiła liczne upokorzenia i brutalne traktowanie ze strony męża i jego rodziny. Niestety synowie odziedziczyli charakter po ojcu i pomimo ogromnych starań matki nie wrośli na katolików.

Pod koniec życia charakter Paula zmienił się pod wpływem Rity, zdradzony przez przyjaciół został zamordowany, a tuż przed śmiercią przeprosił swoją współmałżonkę i prosił kościół o wybaczenie.

Jakub i Paweł chcieli pomścić śmierć ojca, Rita niejednokrotnie próbowała wpłynąć na ich decyzję, jednak oni zostali nieugięci.  W modlitwie prosiła Boga o to aby uniemożliwił im popełnienie grzechu morderstwa. Rok później obaj zmarli na dyzenterię. 

Podobno matczyna miłość jest największa, najpiękniejsza i bezwarunkowa. Rita bezgranicznie zaufała Bogu, a ceną za to była utrata najbliższych, utrata dzieci, która przynosi niewypowiedziany ból, smutek, który potrafi rozerwać na strzępy całą doczesność. Poświęciła życie swoje i swoich bliskich, aby uratować ich od wiecznej kary i nie zawieść Boga. 

Po tych wydarzeniach wstąpiła do zakonu, tam też służyła Bogu do końca swoich dni.

Kult Rity z roku na rok coraz bardziej się rozpowszechnia, stała się ona patronką od spraw trudnych i beznadziejnych, wyprasza łaski u Boga dla wszystkich, którzy wzywają Jej wstawiennictwa.

„Z całych moich sił, kocham Cię

Znasz mnie tak jak nikt, wszystko wiesz

Ty widzisz moje łzy, żal i ból

W najciemniejszą noc, Jesteś Tu”

Michał Król, piosenka pt. „Ratuj mnie”

Komentarze są wyłączone.