29 maja 2019 roku

Wspomnienie Świętej Urszuli Ledóchowskiej

Julia Ledóchowska urodziła się 17 kwietnia 1865 roku w Austrii. W 1883 rodzina Juli przeprowadziła się do Polski gdzie nabyła dworek w Lipnicy Murowanej, niedaleko Krakowa. W 1869 roku Julia wstąpiła do klasztoru urszulanek w Krakowie i przyjęła imię; Maria Urszula od Jezusa. Pracowała jako nauczycielka i wychowawczyni w szkole prowadzonej przez urszulanki. Ozdobiła klasztorną kaplice malowidłami i obrazami. W 1904 roku została przełożoną klasztoru krakowskiego.

W 1097 roku wraz z 2 siostrami wyjechała do Petersburga, aby tam objąć pieczą internat dla dziewcząt przy polskim gimnazjum parafii św. Katarzyny. Siostry musiały nosić strój świecki, ponieważ w imperium rosyjskim życie zakonne  było zakazane. Siostra Urszula podjęła się nauki języka rosyjskiego i zdała egzamin państwowy, aby móc uczyć w szkole języka francuskiego. Szybko trafiła do serc i umysłów dziewcząt.

 W 1910 roku powstał dom dla wspólnoty i gimnazjum z internatem dla dziewcząt. Matka Urszula szybko nawiązała także kontakt z ludnością protestancką, a katolicka kaplica stała się również miejscem modlitwy dla Finów.

W 1914 roku została wydalona z Rosji z powodu wybuchu wojny. Ostatecznie zatrzymała się w Skandynawii, gdzie nawiązała współpracę z Komitetem Pomocy Ofiarom Wojny. Kształtowała wrażliwość ludności skandynawskiej na  sprawę niepodległości Polski.

Zmarła 29 maja 1939 roku w Rzymie, posiadając już wtedy opinię świętej.  20 czerwca 1989 roku została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II.

„Idź, powiedz twemu Jezusowi wszystko, co masz na sercu. Ty Go nie widzisz, ale On jest w tabernakulum – w to możesz silniej wierzyć aniżeli w swoje własne istnienie.”

Urszula Ledóchowska

Komentarze są wyłączone.